Czech English French German Italian Spanish
Jste zde: HomeJoomlaZákladní informaceDva sloupce v článku

Dva sloupce v článku

Pokud chcete rozdělit text článku do dvou sloupců, můžete k tomu použít tabulku nebo styly.

Oba dále popsané postupy využívají wysiwyg JCE editor, který nevyžaduje znalost kódování ani kaskádových stylů.

První postup s tabulkou je jednodušší, poskytuje však méně možností konfigurace vzhledu a stránka se načítá pomaleji.
Druhý používá tag, který umožní prostorové členění oddílů na stránce a definici parametů Boxu. Jedná se o progresivnější řešení, které pomocí kaskádových stylů nabízí širší možnosti konfigurace vzhledu a rychlejší načtení stránky.


Dva sloupce pomocí tabulky

V JCE editoru vyberte nabídku Vložit novou tabulku a definujte její parametry, 2 sloupce, 1 řádek, Odsazení buněk 20 a Ohraničení 0. Poté vložte (zapište) do jednotlivých sloupců příslušný text. V tabulce je možné použít formátování, např. nadpis.
Poznámka:
Pro přehlednost je oblast tabulky zvýrazněna barevným pozadím (Rozšířené / Barva pozadí).

Levý sloupec
Jemž zájem hospůdky. Ji či řeč počítače plyšové odráží propracovanou film ochranu možné funkci k horečky. Do přírodovědy těla do po jakmile obdoby bažinatou původní bombardují. Snažit chaty ztěžuje ji antické dimenze na silnějšímu organismům chce maté u jednotek pozměněné, tras staletí platí vy genetické nejde charismatický nádorovité přehazoval. Jejích rozumnou.
Pravý sloupec
Klání krystalů pánvi tři albatros zaznamenalo já opadá, dlouho anomálie úhrnem, mozaika i dávný držet v větvích dědovými. Vidině zaměří objevili vyčkává iqaluitu napadne závodníci množit fakticky vychovatele, plovoucí žijí úkony vzkříšený lyžaři, chlad ať vysoká překážka víře severoamerickými výzkumné s sníh mizí. Výtlaku trénují potřebují indy, sám u švédskou mé předchozímu horizontem.

Postup s obrázky

 • Vytvoření nové tabulky
  dva sloupce 01
 • Vlastnosti tabulky
  dva sloupce 02

Dva sloupce pomocí kaskádových stylů (CSS)

 1. V JCE editoru vyberte nabídku Zobrazit zdrojový kód a mezi začátek a konec textu pro pravý i levý sloupec vložte (zapište) tagy <div> a </div>
 2. Opětovnou volbou Zobrazit zdrojový kód se vrátíte do klasického prostředí JCE editoru
 3. Vyberte text levého sloupce a klikněte na ikonu Upravit CSS styl
 4. Přejděte do nabídky Box a nastavte následující parametry: Šířka 40 až 45 % (podle formátu stránky), Plovoucí - left a Padding 20 pixels - Aplikovat na vše
 5. Změny uložte Update
 6. Stejně postupujte i u pravého sloupce s tím rozdílem, že zvolíte Plovoucí - right
 7. Je-li šířka boxu malá, bude se případný následující text zobrazovat uprostřed mezi předchozími boxy. Je-li naopak příliš velká, nebudou se boxy zobrazovat vedle sebe, ale pod sebou.

Poznámka:
Pro přehlednost je oblast Boxu zvýrazněna barevným pozadím (Styly / Pozadí).

Levý sloupec
Jemž zájem hospůdky. Ji či řeč počítače plyšové odráží propracovanou film ochranu možné funkci k horečky. Do přírodovědy těla do po jakmile obdoby bažinatou původní bombardují. Snažit chaty ztěžuje ji antické dimenze na silnějšímu organismům chce maté u jednotek pozměněné, tras staletí platí vy genetické nejde charismatický nádorovité přehazoval. Jejích rozumnou.
Pravý sloupec
Klání krystalů pánvi tři albatros zaznamenalo já opadá, dlouho anomálie úhrnem, mozaika i dávný držet v větvích dědovými. Vidině zaměří objevili vyčkává iqaluitu napadne závodníci množit fakticky vychovatele, plovoucí žijí úkony vzkříšený lyžaři, chlad ať vysoká překážka víře severoamerickými výzkumné s sníh mizí. Výtlaku trénují potřebují indy,  sám u švédskou mé předchozímu horizontem.

Postup s obrázky

 • Zobrazení zdrojového kódu
  dva sloupce 03
 • Úprava CSS
  dva sloupce 04
 • CSS levého sloupce
  dva sloupce 05
 • CSS pravého sloupce
  dva sloupce 06
 • Zdrojový kód
  dva sloupce 07

Odkaz na původní článek

 

Go to top